shadou


BMW 5 (E34) - Dokonalý kočár stárne

29.04.2010 06:45

BMW řady 5 představené v roce 1987 dohnalo tehdejší náskok konkurenčního mercedesu W124. V průběhu výroby se navíc stále zdokonalovalo. Dnes je většina z těchto aut příliš opotřebená na to, aby mohla předvést charakteristické klady značky. Existují však zachovalé výjimky, a ty lákají ke koupi.

 

Málokomu se při generační obměně podařil takový kvalitativní a technologický skok, jako značce BMW v roce 1988 při nahrazení řady E28 řadou E34. Především co se jízdního pohodlí týká, jsou si obě generace skutečně vzdálené. Že toto BMW oceňujeme jako technicky dokonalý vůz není ani tak dáno tím, co přišlo na začátku, ale zejména inovacemi v průběhu výroby. Při svém uvedení na trh totiž muselo vystačit s původními dvanáctivetnilovými motory 2,0i (95 kW), 2,5i (126 kW), 3,0i (145 kW) a 3,5i (155 kW), s mírným zpožděním nastoupil šestiválcový turbodiesel 524 td o výkonu 85 kW. Pak však rychle přišlo ostré provedení M5, poháněné šestiválcovým motorem 3,6i (232 kW) od května roku 1992 dokonce 3,8i (250 kW). Pro zájemce o běžnou verzi BMW řady 5 je však důležitější, že původní motory byly celkem rychle nahrazeny novější generací. Již v roce 1989 přišel základní dvoulitrový šestiválec (520i) se čtyřventilovou technikou a výkonem zvýšeným na 110 kW, a to společně s větším dvaapůllitrem (525i), u kterého 24 ventilů stačilo na výkon 141 kW. V roce 1991 přišlo kombi (označení touring), provedení 525iX (s pohonem všech čtyř kol). Dva největší zážehové šestiválce čtyřventilovou techniku nikdy nedostaly, ale byly v roce 1992 nahrazeny vidlicovými osmiválci - 530i (160 kW) a označení 540i (210 kW) osmiválcové síly. Rok 1992 byl přelomový i z jiného důvodu: Motory 2,0i a 2,5i byly vybaveny systémem proměnného časování ventilů VANOS. Počátkem roku 1993 přišla decentní modernizace a s ní i poněkud kuriózní nová verze – 518i o výkonu 85 kW. Ta se naštěstí příliš nevyskytuje. Výrobce také napravil některé chyby, třeba plastové vodní čerpadlo, jenž se často lámalo a způsobilo přehřátí motoru bylo nahrazeno ocelovým. Tímto dílem lze vybavit i vozy z dřívějších let. Daní za pětiletou kariéru plastového šmejdu je velký podíl motorů poškozených přehřátím, kór když hlavy válců 24V agregátů mají k praskání sklony i samy od sebe. A také visco spojky ventilátorů chlazení po čase přestávají fungovat, na novou si připravte přes čtyři tisíc Kč.

BMW řady 5 E34 je v každém případě pohodlné auto, které mohlo být i velmi dobře vybaveno. Výrobce dokázal nabídnout vzhledem ke stáří vozu skutečně překvapivé věci, jmenujme rozměrnou dvojitou posuvnou střechu, kompletně elektricky stavitelné sedačky (včetně hlavových opěrek), originální nezávislé topení či dokonce xenonové světlomety. Většina vozů, jenž jezdí v ČR však nemá ani klimatizaci a při stahování oken točíte kličkou. Vše totiž bylo za příplatek.

Takřka každý vůz vyžaduje výměnu čepů a silentbloků v přední nápravě, jinak vám nepředvede, jak má správné BMW jezdit. Občas bude své majitele zlobit závadami přístrojové desky, kterou řídí elektronika a nedá se s ní nic moc dělat.

Co se výběru správné varianty týká, tak my bychom si zvolili 525i vyrobené od roku 1993 výše. Ty už netrpí problémy s chlazením a hlavami válců, jsou rychlé a dokonce i celkem úsporné. Naopak vyvarovali bychom se dieselovým motorům, kterým chybí zátah z nízkých otáček takže působí líným dojmem (i když vyloženě líné nejsou) a hlavně jim ve skutečně velké míře praskají hlavy válců.


HODNOCENÍ

 

 

 

PLUSY

+ prostornost

+ jízdní vlastnosti

+ komfort, odhlučnění

+ vysoce kultivované motory

+ celkem dostupné náhradní díly z druhovýroby

+ kombi díky nivomatu snese vysoké zatížení

+ vzhledem ke stáří velmi moderní technika

+ mohou mít velmi bohatou výbavu

+ kvalitní dílenské zpracování

 

MÍNUSY                         

- slabé světlomety

- výfukové potrubí rychle koroduje a je velmi drahé

- omezená trakce za ztížených podmínek

- nevýrazný tah verzí 520i z nízkých otáček

- omezená pružnost dieselových motorů

- nespolehlivost dieselových motorů

- vysoká spotřeba paliva (zážehové osmiválce)

 

JAK ŠEL ČAS

1988: Příchod třetí generace modelu. Motorizace 520i, 525i, 530i a 535i.

1989: Turbodiesel 524td. Motory ve vozech 520i a 525i přestavěny na čtyřventilovou techniku.

1991: Verze Touring (kombi), 525iX s pohonem všech kol a 525 tds.

1992: Sériově airbag řidiče u nových modelů 530i a 540i s motory V8. Proměnné časování ventilů VANOS pro zážehové šestiválce. Nový diesel 525td a 525tds.

1993: Nový, první čtyřválcový motor pro model 518i.. Modernizace modelu, odstranění některých slabin, širší maska chladiče a jiná kapota.

1996: Příchod čtvrté generace modelu (E39), nejdříve sedan.

1997: I kombi nahrazeno novou generací.

 

ČASTÉ ZÁVADY

· koroze karosérie

· prasklá hlava válců či vadné těsnění pod ní (diesel po celou dobu produkce, zážehové motory zejména do roku 1993)

· vyosená vodicí kladka řemene pohonu pomocných agregátů (do 1991)

· vadné tištěné spoje přístrojových desek a jejich softvarové chyby (zejména do 1992)

· trhající se plastové vodní čerpadlo (při modernizaci v roce 1993 nahrazeno ocelovým)

· vadná viscospojka ventilátoru chlazení s následkem přehřátí

· poruchy elektrické instalace

· zanesená mazací soustava (diesel)

· problémy s regulací turbodmychadla (diesel)

· opotřebené silentbloky a čepy předních závěsů

· zanesená hydraulická zdvihátka (klepání z motoru)

· závady elektronického ovládání pětistupňové automatické převodovky

· roztržená hardy spojka kardanového hřídele

· nefunkční dvojité posuvné střešní okno (kombi)

 

 

DOPORUČENÝ MODEL

525i (141 kW)

Zážehový řadový šestiválec, čtyřiadvacetiventilový rozvod DOHC, plynule proměnné časování ventilů, vícebodové elektronické vstřikování paliva.

Důvody: Přesvědčivě tichý a elastický šestiválec, se kterým spotřebu paliva uhlídáte na rozumné úrovni. Na to u větších osmiválců zapomeňte, u starých dvanáctiventilových šestiválců také. Ve spojení s ním byla již od roku 1991 nabízena i pětistupňová automatická převodovka.

 

NEBRAT

524td (85 kW)

Přeplňovaný vznětový řadový šestiválec, dvanáctiventilový rozvod OHC, nepřímé vstřikování paliva do předkomůrky.

Důvody: Nízký výkon a navíc poruchovost, to nejsou žádná velká lákadla. Od r.v 1992 nabízí BMW novou verzi vznětového řadového šestiválce (525 td nebo tds), která je o něco lepší a při správném zacházení může hodně vydržet. Kdo je k motoru hrubý, rychle jej „oddělá“..

ZDROJ: www.TipCars.com
Autor: Martin Vaculík

—————

Zpět